7565N181J602LE
Manufacturer
NOVACAP
VIGOR # :
Description
CAP CER 180PF 6KV C0G/NP0 RAD
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
7565N181J602LE PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:180 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:6000V (6kV)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.900" L x 0.402" W (22.86mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):0.975" (24.76mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.780" (19.80mm)