118CL101M100TT
Manufacturer
American Technical Ceramics
VIGOR # :
Description
CAP CER 100PF 100V NONSTND
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
118CL101M100TT PDF
Type Description
Series:ATC 118
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:100 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:L
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:Nonstandard SMD
Size / Dimension:0.015" L x 0.015" W (0.38mm x 0.38mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.012" (0.30mm)