1210E121K202KHT
Manufacturer
NOVACAP
VIGOR # :
Description
CAP CER 120PF 2KV 1210
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
1210E121K202KHT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:120 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:2000V (2kV)
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Features:High Temperature
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.065" (1.65mm)