C08BL242X-5ZN-X0B
Manufacturer
NOVACAP
VIGOR # :
Description
CAP CER 2400PF 50V 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C08BL242X-5ZN-X0B PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2400 pF
Tolerance:-
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.081" L x 0.051" W (2.06mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.030" (0.76mm)