MCRF03ATN5000R2
Manufacturer
Viking Tech
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.2PF 50V C0G/NP0 0603
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
MCRF03ATN5000R2 PDF
Type Description
Series:MCRF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.2 pF
Tolerance:±0.05pF
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.035" (0.90mm)