100B6R8JT500XT
Manufacturer
American Technical Ceramics
VIGOR # :
Description
CAP CER 6.8PF 500V P90 1111
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
100B6R8JT500XT PDF
Type Description
Series:Porcelain Superchip® ATC 100B
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:6.8 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:P90
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Features:High Q, Low Loss, Low ESL
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1111 (2828 Metric)
Size / Dimension:0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.102" (2.59mm)