CCD-208F102MK72
Description
CAP CER 1000PF 250V Y5V RADIAL
DataSheet
CCD-208F102MK72 PDF
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250VAC
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.453" (11.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)