MCF03KTB500331
Manufacturer
Viking Tech
VIGOR # :
Description
CAP CER 330PF 50V X7R 0603
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
MCF03KTB500331 PDF
Type Description
Series:MCF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:330 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.035" (0.90mm)