
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Porcelain Superchip® ATC 100B |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1.8 pF |
| Tolerance: | ±0.25pF |
| Voltage - Rated: | 500V |
| Temperature Coefficient: | P90 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C |
| Features: | High Q, Low Loss, Low ESL |
| Ratings: | - |
| Applications: | RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 1111 (2828 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.102" (2.59mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of 100B1R8CW500XT is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CAP CER 0805 1PF 100V ULTRA STAB
CAP CER 0805 24PF 25V ULTRA STAB
CAP CER 220PF 100V X7R 0805
CAP CER 18PF 500V P90 1111
CAP CER 10PF 250V C0G/NP0 0603
CAP CER 1.8PF 500V P90 1111
PWR XFMR LAMINATED 25VA CHAS MT