800B3R3BT500XT
Manufacturer
American Technical Ceramics
VIGOR # :
Description
CAP CER 3.3PF 500V C0G/NP0 1111
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
800B3R3BT500XT PDF
Type Description
Series:ATC 800B
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:3.3 pF
Tolerance:±0.1pF
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1111 (2828 Metric)
Size / Dimension:0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.070" (1.78mm)