SM0165-048-ATH
Manufacturer
LICAP Technologies
VIGOR # :
Description
165F, 48V, ACTIVE/TEMP MONITOR,
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
SM0165-048-ATH PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:165 F
Tolerance:0%, +20%
Voltage - Rated:48 V
ESR (Equivalent Series Resistance):6mOhm
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 65°C
Termination:Screw Terminals
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Module
Lead Spacing:-
Size / Dimension:16.457" L x 7.795" W (418.00mm x 198.00mm)
Height - Seated (Max):7.087" (180.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C