BCAP0025 P300 X11
Manufacturer
Nesscap Co., Ltd
VIGOR # :
Description
CAP 25F 3V THROUGH HOLE
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
BCAP0025 P300 X11 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:25 F
Tolerance:-
Voltage - Rated:3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):22mOhm
Lifetime @ Temp.:-
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C