BCAP0025 P300 X12
Manufacturer
Nesscap Co., Ltd
VIGOR # :
Description
CAP 25F 3V THROUGH HOLE
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
BCAP0025 P300 X12 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:25 F
Tolerance:-
Voltage - Rated:3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):22mOhm
Lifetime @ Temp.:-
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
BCAP0025 P270 S01
BCAP0025 P270 S01
CAP 25F -10% +20% 2.7V T/H