SC1200-270-ASC
Manufacturer
LICAP Technologies
VIGOR # :
Description
1200F, 2.7V, AXIAL SCREW
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
SC1200-270-ASC PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:1200 F
Tolerance:0%, +20%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):0.58mOhm
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 65°C
Termination:Screw Terminals
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Axial, Can - Screw Terminals
Lead Spacing:-
Size / Dimension:2.370" Dia x 2.488" L (60.20mm x 63.20mm)
Height - Seated (Max):-
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C