CMPX273K301L150B-18X11X5
Manufacturer
Trigon Components
VIGOR # :
Description
CMPX-X1 FILM CAP 0.027UF 10%
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
CMPX273K301L150B-18X11X5 PDF
Type Description
Series:CMPX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.027 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:300V
Voltage Rating - DC:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.453" (11.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)