GKU10020
Manufacturer
Sprague Goodman
VIGOR # :
Description
CAP TRIMMER 4-10PF 250V TH
Catalog
Trimmers, Variable Capacitors
DataSheet
GKU10020 PDF
Type Description
Series:GKU
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance Range:4 ~ 10pF
Adjustment Type:Top
Voltage - Rated:250 V
Dielectric Material:Ceramic
Q @ Freq:300 @ 10MHz
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.209" (5.30mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C