BWCS0023171556NG00
Description
FIXED IND 56NH 500MA 340MOHM SMD
DataSheet
BWCS0023171556NG00 PDF
Material - Core:Ceramic
Inductance:56 nH
Tolerance:±2%
Current Rating (Amps):500 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):340mOhm Max
Q @ Freq:60 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:1.55GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:200 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:0907
Size / Dimension:0.093" L x 0.068" W (2.35mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max):0.060" (1.52mm)