CDRH6D38NP-6R2NC
Description
FIXED IND 6.2UH 2.5A 27 MOHM SMD
DataSheet
CDRH6D38NP-6R2NC PDF
Type Description
Series:CDRH6D38
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Material - Core:Ferrite
Inductance:6.2 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):2.5 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):27mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)