XPL2010-472MLC
Manufacturer
COILCRAFT
VIGOR # :
Description
SHIELDED POWER INDUCTORS, 4.7UH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
XPL2010-472MLC PDF
Type Description
Series:XPL2010
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1 A
Current - Saturation (Isat):845mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):370mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:40MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.075" W (2.00mm x 1.90mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)