CDRH62BNP-8R0NC-B
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 8UH 1.15A 120 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CDRH62BNP-8R0NC-B PDF
Type Description
Series:CDRH62
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:8 µH
Tolerance:-20%, +40%
Current Rating (Amps):1.15 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):120mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
DR74-680-R
DR74-680-R
FIXED IND 68UH 1.03A 265 MOHM
1812R-183G
1812R-183G
FIXED IND 18UH 268MA 2.8 OHM SMD
1025R-04K TR 500
1025R-04K TR 500
FIXED IND 220NH 1.04A 140 MOHM
CDRH62BNP-8R0NC-B
CDRH62BNP-8R0NC-B