0603AF-102XJEW
Manufacturer
COILCRAFT
VIGOR # :
Description
WIREWOUND INDUCTOR 1000NH@7.9MHZ
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
0603AF-102XJEW PDF
Type Description
Series:0603AF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:1 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):400 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):840mOhm Max
Q @ Freq:17 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:400MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Height - Seated (Max):0.036" (0.91mm)