CDRH74NP-560MC-B
Description
FIXED IND 56UH 750MA 350 MOHM
DataSheet
CDRH74NP-560MC-B PDF
Type Description
Series:CDRH74
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Material - Core:Ferrite
Inductance:56 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):750 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):350mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):0.177" (4.50mm)