BSCQ000603031N8B00
Manufacturer
Chilisin Electronics
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.8NH 640MA 120 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
BSCQ000603031N8B00 PDF
Type Description
Series:BSCQ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Ceramic
Inductance:1.8 nH
Tolerance:±0.1nH
Current Rating (Amps):640 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):120mOhm Max
Q @ Freq:14 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:10GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:500 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:0201
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):0.013" (0.33mm)