0603DC-R12XJRW
Manufacturer
COILCRAFT
VIGOR # :
Description
CERAMIC CHIP INDUCTOR,120NH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
0603DC-R12XJRW PDF
Type Description
Series:0603DC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:120 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):600 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):765mOhm Max
Q @ Freq:52 @ 900MHz
Frequency - Self Resonant:1.2GHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:150 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.067" L x 0.039" W (1.70mm x 0.99mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)