LPS4018-683MRC
Manufacturer
COILCRAFT
VIGOR # :
Description
SHIELDED POWER INDUCTORS, 68UH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LPS4018-683MRC PDF
Type Description
Series:LPS4018
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:68 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):560 mA
Current - Saturation (Isat):460mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):950mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:13MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.154" L x 0.154" W (3.90mm x 3.90mm)
Height - Seated (Max):0.071" (1.80mm)