0402DF-271XJRW
Description
WIREWOUND FERRITE BEAD .265OHM
DataSheet
0402DF-271XJRW PDF
Type Description
Series:0402DF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:270 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):590 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):265mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:1.48GHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.044" L x 0.026" W (1.11mm x 0.66mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.66mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
0402HM-510EJTS
0402HM-510EJTS
FIXED IND 51NH 210MA 1.08 OHM
FIXED IND 22UH 2.9A 65 MOHM SMD
CBC3225T221MR
CBC3225T221MR
FIXED IND 220UH 190MA 3.25 OHM
0402DF-271XJRW
0402DF-271XJRW
WIREWOUND FERRITE BEAD .265OHM
84115
SKT IMP 1/4DR 6MM
CONN SMA RCPT STR 50OHM EDGE MNT
RM-PE0017
RM-PE0017
IC3D PETG, BLACK, 1.75MM FILAMEN