L301308-702K
Description
7.0MH, 10%, 1100MOHM, 2.2A MAX.
DataSheet
L301308-702K PDF
Type Description
Series:L301308
Material - Core:-
Inductance:7 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):1.9 A
Current - Saturation (Isat):2.2A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.1Ohm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:2.106" L x 2.106" W (53.50mm x 53.50mm)
Height - Seated (Max):1.201" (30.50mm)