SM5018-1R0MHF
Manufacturer
ITG Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
1UH, 20%, 2.1MOHM, 50AMP MAX. SM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SM5018-1R0MHF PDF
Type Description
Series:SM5018
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Metal
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):29 A
Current - Saturation (Isat):50A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):2.5mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)