BWCS00161008R10G00
Description
FIXED IND 100NH 400MA 580 MOHM
DataSheet
BWCS00161008R10G00 PDF
Material - Core:Ceramic
Inductance:100 nH
Tolerance:±2%
Current Rating (Amps):400 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):580mOhm Max
Q @ Freq:34 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant:1.4GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:150 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)