AX97-303R3
Description
FIXED IND 3.3UH 6.6A 20 MOHM SMD
DataSheet
AX97-303R3 PDF
Type Description
Series:AX97
Package:Box
Material - Core:Ferrite
Inductance:3.3 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):6.6 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):20mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:0.530" L x 0.370" W (13.46mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max):0.232" (5.90mm)