AX97-40100
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
FIXED IND 10UH 6.5A 20 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
AX97-40100 PDF
Type Description
Series:AX97
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:10 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):6.5 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):20mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:0.634" L x 0.622" W (16.10mm x 15.80mm)
Height - Seated (Max):0.284" (7.21mm)