BWCS00161008R27G00
Manufacturer
Chilisin Electronics
VIGOR # :
Description
FIXED IND 270NH 170MA 2.8OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
BWCS00161008R27G00 PDF
Type Description
Series:BWCS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:270 nH
Tolerance:±2%
Current Rating (Amps):170 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2.8Ohm Max
Q @ Freq:24 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:900MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)