AWVF00252012100M00
Manufacturer
Chilisin Electronics
VIGOR # :
Description
FIXED IND 10UH 700MA 385 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
AWVF00252012100M00 PDF
Type Description
Series:AWVF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:10 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):700 mA
Current - Saturation (Isat):880mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):385mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.049" (1.25mm)