BWCS00161008R18G00
Description
FIXED IND 180NH 240MA 1.25 OHM
DataSheet
BWCS00161008R18G00 PDF
Material - Core:Ceramic
Inductance:180 nH
Tolerance:±2%
Current Rating (Amps):240 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.25Ohm Max
Q @ Freq:25 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:990MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)