AX97-40101
Description
FIXED IND 100UH 2A 150 MOHM SMD
DataSheet
AX97-40101 PDF
Type Description
Series:AX97
Package:Bulk
Material - Core:Ferrite
Inductance:100 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):150mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:0.634" L x 0.622" W (16.10mm x 15.80mm)
Height - Seated (Max):0.284" (7.21mm)