BWLS00161109100J00
Manufacturer
Chilisin Electronics
VIGOR # :
Description
FIXED IND 10UH 300MA 4.8 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
BWLS00161109100J00 PDF
Type Description
Series:BWLS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:10 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):300 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):4.8Ohm Max
Q @ Freq:19 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:40MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.063" L x 0.043" W (1.60mm x 1.10mm)
Height - Seated (Max):0.043" (1.10mm)