BDCD002520121R0MS1
Manufacturer
Chilisin Electronics
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 3.5A 59 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
BDCD002520121R0MS1 PDF
Type Description
Series:BDCD
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:-
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):3.5 A
Current - Saturation (Isat):5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):59mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:1008
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)