SM1608A-1R0MHF
Manufacturer
ITG Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
1UH, 20%, 19.2MOHM, 7AMP MAX. SM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SM1608A-1R0MHF PDF
Type Description
Series:SM1608A
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:Metal
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):6 A
Current - Saturation (Isat):7A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):22mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)