SM2518-1R0MHF
Description
1UH, 20%, 5.6MOHM, 17AMP MAX. SM
DataSheet
SM2518-1R0MHF PDF
Type Description
Series:SM2518
Material - Core:Metal
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):13 A
Current - Saturation (Isat):17A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):6.5mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)