BWVS00505020100M00
Manufacturer
Chilisin Electronics
VIGOR # :
Description
FIXED IND 10UH 1.6A 120 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
BWVS00505020100M00 PDF
Type Description
Series:BWVS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:10 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.6 A
Current - Saturation (Isat):1.6A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):120mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.087" (2.20mm)