L301307-222K
Manufacturer
ITG Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
2.2MH, 10%, 165MOHM, 1.3A MAX. T
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
L301307-222K PDF
Type Description
Series:L301307
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Toroidal
Material - Core:-
Inductance:2.2 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):3.5 A
Current - Saturation (Isat):1.3A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):165mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Horizontal (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.713" L x 1.713" W (43.50mm x 43.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)