SLM534214A-1R0MHF
Manufacturer
ITG Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
1UH, 20%, 0.42MOHM, 40AMP MAX. S
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SLM534214A-1R0MHF PDF
Type Description
Series:SLM534214
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):44 A
Current - Saturation (Isat):40A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):0.42mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.571" L x 0.531" W (14.50mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max):0.421" (10.70mm)