L201204-102MHF
Description
1000UH, 20%, 88 MOHM DCR, 5.4A D
DataSheet
L201204-102MHF PDF
Type Description
Series:L201204
Material - Core:-
Inductance:1 mH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):8.2 A
Current - Saturation (Isat):5.4A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):88mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:2.126" L x 0.992" W (54.00mm x 25.20mm)
Height - Seated (Max):2.193" (55.70mm)