BWVS008080402R2M00
Manufacturer
Chilisin Electronics
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.2UH 7.2A 11.5 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
BWVS008080402R2M00 PDF
Type Description
Series:BWVS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):7.2 A
Current - Saturation (Isat):9.2A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):11.5mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):0.165" (4.20mm)