SQ4126-4R7MHF
Manufacturer
ITG Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
4.7UH, 20%, 8.6MOHM, 12AMP MAX.
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SQ4126-4R7MHF PDF
Type Description
Series:SQ4126
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):9.4 A
Current - Saturation (Isat):12A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):9.169mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.406" L x 0.323" W (10.30mm x 8.20mm)
Height - Seated (Max):0.262" (6.65mm)