CDRH5D16NP-820MC
Description
FIXED IND 82UH 420MA 1.06 OHM
DataSheet
CDRH5D16NP-820MC PDF
Type Description
Series:CDRH5D16
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:82 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):420 mA
Current - Saturation (Isat):500mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1.06Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.220" L x 0.220" W (5.60mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max):0.071" (1.80mm)