CR54NP-4R4MC
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.4UH 2.8A 39 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CR54NP-4R4MC PDF
Type Description
Series:CR54
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:4.4 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.8 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):39mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:24.3MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.228" L x 0.209" W (5.80mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):0.191" (4.85mm)
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FIXED IND 10UH 2.6A 43 MOHM SMD