SM1608A-4R7MHF
Manufacturer
ITG Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
4.7UH, 20%, 103.4MOHM, 3AMP MAX.
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SM1608A-4R7MHF PDF
Type Description
Series:SM1608A
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:Metal
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.8 A
Current - Saturation (Isat):3A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):114mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)