CR43NP-120MC
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 12UH 970MA 210 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CR43NP-120MC PDF
Type Description
Series:CR43
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:12 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):970 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):210mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:30.5MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.189" L x 0.169" W (4.80mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.138" (3.50mm)