SMHC2511-8R2MHF
Description
8.2UH, 20%, 64MOHM, 7.5AMP MAX.
DataSheet
SMHC2511-8R2MHF PDF
Material - Core:Metal
Inductance:8.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):4 A
Current - Saturation (Isat):7.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):68mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)